Custom image

CCA

KENDRIYA VIDYALAYA ,DATIA(M.P.)

 

STUDENT COUNCIL FOR THE YEAR 2016-17 & LIST OF HOUSE CAPTAIN 2016-17

 

LIST OF STUDENT COUNCIL :- (2016-17)


SCHOOL CAPTAIN
BOY DHEERAJ SINGH SAKHWAR- X
GIRL SHREYA SINGH -X
SCHOOL CAPTAIN (PRIM.)
BOY

SHIVANSH NIRANJAN - V


GIRL

SHIVPRIYA CHAUHAN  - V


VICE SCHOOL CAPTAIN



BOY

GAURAV SINGH - X


GIRL

SIMINAAZ SIDDIQUI - X


CCA CAPTAIN
BOY

UTKARSH DUBEY - IX


GIRL

KIRTI TIWARI - IX


SPORTS CAPTAIN



BOY

MANISH BHAGAT - X


GIRL

ROUNAK CHANDORIYA -IX


I/C  CCA I/C PRINCIPAL

Mr. Ram Kumar(Senior Section)                                                                                             Mr. Ram Kumar

Ms. Sarita (Primary Section)


LIST OF STUDENT COUNCIL (C.C.A.) :- (2015-16)

SHIVAJI  HOUSE  (Senior Section)

S.NO.

STUDENT’S NAME

BOY/GIRL

POST

1

SUMIT SENGAR X

Boy

House Captain

2

SHRUTI SHRIVASTAVA X

Girl

House  Captain

3

MANISH BHAGAT IX

Boy

House Vice-Captain

4

KHUSHI SHARMA IX

Girl

House Vice-Captain

5

AMIT RAHUL X

Boy

C.C.A.  Captain

6

PRANJUL YADAV X

Girl

C.C.A. Captain

7

SACHIN GAUTAM IX

Boy

Sports Captain

8

SIMRAN KHAN X

Girl

Sports Captain

SHIVAJI  HOUSE  (Primary Section)

S.NO.

STUDENT’S NAME

BOY/GIRL

POST

1

PRATEEK SINGH V

Boy

House Captain

2

SRISHTI SHARMA V

Girl

House  Captain

i) House Master-Mr. Hakim Singh

ii)  Associate House Master-Mrs. Husna Bano

iii) Associate House Master- Mr. Manoj Kumar

I/C   C.C.A.                                                                                                                         I/C PRINCIPAL

Mr. R.P. Chaturvedi (Senior Section)                                                                                               Mr. Ram Kumar

Ms. Sarita (Primary Section)


LIST OF STUDENT COUNCIL (C.C.A.) :- (2015-16)

TAGORE  HOUSE  (Senior Section)

S.NO.

STUDENT’S NAME

BOY/GIRL

POST

1

PAWAN SINGH X

Boy

House Captain

2

BHOOMIKA SHARMA X

Girl

House  Captain

3

MANVENDRA SINGH IX

Boy

House Vice-Captain

4

KIRTI TIWARI IX

Girl

House Vice-Captain

5

ASHUTOSH TRIPATHI X

Boy

C.C.A.  Captain

6

SONALI SINGH BAGHEL X

Girl

C.C.A. Captain

7

SURENDRA UDAINIYA X

Boy

Sports Captain

8

TEJASWINI MISHRA IX

Girl

Sports Captain

TAGORE  HOUSE  (Primary Section)

S.NO.

STUDENT’S NAME

BOY/GIRL

POST

1

SHIVANSH NIRANJAN V

Boy

House Captain

2

SAUMYA YADAV V

Girl

House  Captain

i) House Master-Mr. Ram Pravesh

ii)  Associate House Master- Mr. Kuldeep Karan

iii) Associate House Master- Ms. Kavita Meena

I/C   C.C.A.                                                                                                                     I/C PRINCIPAL

Mr. R.P. Chaturvedi (Senior Section) Mr. Ram Kumar

Ms. Sarita (Primary Section)

 

LIST OF STUDENT COUNCIL (C.C.A.) :- (2015-16)

ASHOKA  HOUSE  (Senior Section)

S.NO.

STUDENT’S NAME

BOY/GIRL

POST

1

SHIVAM CHAUHAN X

Boy

House Captain

2

VANSHIKA MUDGAL X

Girl

House  Captain

3

HIMANSHU TIWARI X

Boy

House Vice-Captain

4

SHREYA SINGH IX

Girl

House Vice-Captain

5

ADITYA DANGI X

Boy

C.C.A.  Captain

6

PALAK SHRIVASTAV VIII

Girl

C.C.A. Captain

7

KARTIKEY DHENGULA IX

Boy

Sports Captain

8

AVRAL GAUTAM X

Girl

Sports Captain

ASHOKA  HOUSE  (Primary Section)

S.NO.

STUDENT’S NAME

BOY/GIRL

POST

1

VINAY RAJPOOT V

Boy

House Captain

2

SHIVPRIYA CHAUHAN V

Girl

House  Captain

i) House Master-Mr. Santosj Kumar

ii)  Associate House Master-Mr. G.S. Yadav

iii) Associate House Master-  Ms. Prriti Sharma

I/C   C.C.A.                                                                                                                   I/C PRINCIPAL

Mr. R.P. Chaturvedi (Senior Section)

Ms. Sarita (Primary Section)

 

LIST OF STUDENT COUNCIL (C.C.A.) :- (2015-16)

RAMAN  HOUSE  (Senior Section)

S.NO.

STUDENT’S NAME

BOY/GIRL

POST

1

VISHWAJEET GUPTA X

Boy

House Captain

2

SAKSHI RAJPOOT X

Girl

House  Captain

3

TARUN VERMA X

Boy

House Vice-Captain

4

DEEKSHA SHARMA X

Girl

House Vice-Captain

5

GAURAV SINGH IX

Boy

C.C.A.  Captain

6

SOMYA SHUKLA X

Girl

C.C.A. Captain

7

MILIND MISHRA X

Boy

Sports Captain

8

SIMINAZ SIDDIQUI IX

Girl

Sports Captain

RAMAN  HOUSE  (Primary Section)

S.NO.

STUDENT’S NAME

BOY/GIRL

POST

1

PRATEEK SINGH V

Boy

House Captain

2

SRISHTI SHARMA V

Girl

House  Captain

i) House Master-Mr. B.B.L.Katiyar

ii)  Associate House Master-Mr. Gopal Krishna Chourasiya

iii) Associate House Master - Ms. Sweta Kaurav

I/C   C.C.A.                                                                                                                   I/C PRINCIPAL

Mr. R.P. Chaturvedi (Senior Section)

Ms. Sarita (Primary Section)